Hypertenzia je častým ochorením srdca a ciev

Medzi problémy, ktoré si väčšinou žiadajú odborný dohľad, patrí aj hypertenzia, po našom známejšia ako vysoký krvný tlak. Predstavuje teda ochorenie srdca a ciev, ku ktorému dochádza v dôsledku kôrnatenia a zužovania ciev. To vedia k rýchlejšiemu krvnému obehu, teda aj k zvýšenej činnosti srdca a vysokému krvnému tlaku. Príčiny tejto diagnózy sú rôzne a v článku vám o nich povieme niečo viac. Našťastie, možnosti liečby je viacero a každý si môže vybrať to, čo mu vyhovuje. Určite sa ale neodporúča túto diagnózu podceňovať, nakoľko jej dôsledky môžu byť veľmi vážne. V najhoršom prípade sa to môže skončiť smrťou. Nestrašme však takýmito slovami a radšej si povedzme, čo môžete od hypertenzie očakávať.

Kedy spozornieť?

Hypertenzia má rôzne prejavy a príznaky. Nie všetky ale musíte pociťovať, aby sa u vás diagnóza potvrdila. V horšom prípade ich ale pociťujete všetky. srdcova krivkaAk teda budete pociťovať niektoré z nasledujúcich znakov, určite nenechávajte veci nech si plynú. Lepšou možnosťou bude vybrať sa za doktorom, ktorý určí, o ktoré štádium hypertenzie ide, či je nutná odborná liečba liekmi alebo nie. Druhou cestou je liečiť sa prirodzene, to znamená obmedziť škodlivé faktory, o ktorých sa zmienime nižšie. Teraz ale pristúpme k príznakom.

Najčastejšie príznaky hypertenzie sú zvýšená únava, dýchavičnosť, nadmerné potenie, nespavosť, vyčerpanie aj po nenamáhavej činnosti, napr. pri chôdzi po schodoch atď. Ďalej sú typické bolesti hlavy, v niektorých prípadoch dokonca aj závraty. Okrem toho sa môže objaviť aj hučanie v ušiach, krvácanie z nosa, búšenie srdca, ale aj bolesť na hrudi. Hypertenzia sa prejavuje aj opuchmi členkov a tváre, zmeravením prstov či poruchami videnia.

Náchylné kategórie

V tejto časti príspevku vám predstavíme príčiny, ktoré spôsobujú hypertenziu. Pravda je taká, že úlohu zohráva dedičnosť, no vo veľkej miere si môžeme za toto ochorenie sami, a to nezdravým životným štýlom. Najhoršie je nekontrolované jedenie mastných, údených, vyprážaných, presáľaných či sladkých jedál. Všetky tieto jedlá totiž prospievajú k usadzovaniu solí a iných zložiek potravy okolo orgánov a ciev a tým sťažujú ich funkciu a zužujú ich. Z toho potom vzniká hypertenzia.

Sú samozrejme aj iné kategórie, ktoré by sa mali mať na pozore. Mnohokrát sú touto diagnózou ohrození aj ľudia s nadváhou alebo tí, ktorí vedú pasívny život. To znamená, že majú sedavé zamestnanie, nešportujú a dokonca sa ani nechodia prechádzať. Rovnako má zlý vplyv aj stres, vplyvom ktorého rovnako dochádza k zužovaniu ciev a následnej hypertenzii. Určite sa ale nemusíte báť, že po pár stresujúcich udalostiach vám tlak ostane zvýšený. Pokiaľ nejde o permanentný stres, hladiny sa dajú do normálu.

Liečba hypertenzie

Máme za sebou príznaky aj príčiny resp. faktory, ktoré spôsobujú vysoký tlak. Ako ho ale možno znížiť? Možností máte viacero. Dve základné sme vám uviedli už vyššie. A síce, buď sa rozhodnete liečiť odborne, pod dozorom, čo je možno bezpečnejšie alebo to risknete sami.

brokolicaLekár vám na hypertenziu zvyčajne predpíše lieky, ktoré bez predpisu nezoženiete. Majú silnejšie zloženie, takže nie sú vhodné pre každého. Skutočne len na konkrétne prípady. No aj samoliečba pre vás pripravila množstvo riešení. Zakúpiť si môžete rôzne lieky na hypertenziu, či už v podobe tabletiek či sirupov, ktorých úloha je okamžite znížiť vysoký alebo nárazovo zvýšený tlak. Vhodné je užívať aj výživové doplnky, ktorých úloha je zabezpečiť správnu činnosť srdca a cievneho systému. Pre kontrolovanie stavu si zakúpte aj domáci tlakomer, ktorý môžete využiť kedykoľvek.

Aj pri odbornej, aj pri domácej liečbe hypertenzie je podstatné, aby ste zmenili svoje stravovacie návyky. To znamená, že k zlepšeniu môže dôjsť aj bez liekov. Tak totiž prispejete k tomu, aby sa cievy a srdce prečistili a váš zdravotný stav sa zlepšil. Stavte skôr na konzumáciu ovocia, zeleniny a vlákniny, nie na vyprážané, slané, údené, mastné a prisladké jedlá. Ak máte vysoký tlak, určite vám neprospeje pitie kofeínových nápojov, ktoré nepredstavuje len káva, ale aj niektoré čaje (zelený a čierny) alebo sladké bublinkaté vody. Prospieť vám môže biele mäso, ryby, orechy, kapusta, jablká, cvikla, probiotické jogurty atď. Samozrejme neznamená to, že sa sladkého musíte vzdať úplne. Skutočne ho obmedzte a nevyhnutné veci doslaďte prírodnými sladidlami, napríklad medom.

Neliečená hypertenzia si vyberá svoju daň

Či už viete alebo neviete o svojej diagnóze, je veľmi dobre sa pozorovať a absolvovať preventívne prehliadky, ktoré by mali včas odhaliť všetko. Neliečenie vysokého tlaku má jedine negatívne následky. V dôsledku kôrnatenia ciev môže dôjsť k tomu, že sa úplne upchajú alebo pretrhnú. To môže „odstrihnúť“ tok krvi a kyslíka nielen do niektorých orgánov, ale aj do končatín. Najčastejšie sú postihnuté obličky a zrak, čo môže viesť k úplnej slepote. Končatinám pri neskorom zákroku hrozí odkysličenie, následné odumretie a teda aj amputácia. To však nie je všetko. Zablokovaný prívod kyslíka a krvi v dôsledku hypertenzie môže spôsobiť mozgovú príhodu, mŕtvicu, srdcovú porážku, až smrť. Medzi dopady ochorenia zaraďujeme aj demenciu alebo Alzheimerovu chorobu.

Detailnejšie informácie o tejto diagnóze nájdete aj na https://www.medicalnewstoday.com/articles/150109.php.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes: