Problém vyskytujúci sa snáď už od počiatkov našej rasy je aj lumbalgia. Pokiaľ tento pojem čítate po prvýkrát, možno celkom neviete, o čo ide. Ide o nepríjemnosť popisujúcu nadpis nášho príspevku, a síce bolesť krížov, ktorá môže mať vplyv na vykonávanie bežných aktivít. Dokonca môže nastať aj seknutie, čo môže vašu pohybovú aktivitu úplne paralyzovať. Čo robiť v takých prípadoch, čo ich spôsobuje a zapríčiňuje, je možná nejaká prevencia? Odpovede na tieto otázky vám poskytneme nižšie.
Čo môže za vzniknuté ťažkosti?
Bolesti krížov má viaceré príčiny, ktoré sa nevyhýbajú žiadnej vekovej kategórii. Väčšinou ich máme zafixované so staršími ročníkmi, ktoré si už čo to prežili a odrobili a tak sa ani problémom tohto typu nezvykneme čudovať. No životný štýl dnešných mladých ľudí je plný nástrah, takže boľavé kríže môže prekvapiť skutočne každého. Aké sú teda tie negatívne vplyvy?
Je úplné bežné, ak pociťujete nepríjemnosti v krížovej oblasti v dôsledku úrazu, poranenia, zápalu alebo prebiehajúcej choroby. Nepríjemné príznaky sa však objavujú aj vtedy, ak nesprávne zdvíhate a nosíte ťažšie predmety, ak máte nesprávnu a neanatomickú polohu tela, hrbíte sa, zle sedíte, zle chodíte či zle stojíte. Bolesti krížov sú typické aj pre tehotné ženy. Nevyhýba sa však ani mužom a to práve kvôli častej zvýšenej záťaži.
Medzi ďalšie faktory spôsobujúce tento typ problému zaraďujeme neaktívny život bez pohybu, teda časté sedenie. Okrem iného zaňho môžu aj svalové a platničkové problémy, prechladnutie alebo prefúknutie tohto veľmi citlivého miesta. Jedným z častých faktorov je aj nadváha.
Príznaky a delenie bolesti krížov
Tento typ problému sa prejavuje rôzne. U niekoho má slabšiu, u niekoho silnejšiu intenzitu. U jedného pretrváva niekoľko hodín, u iného niekoľko dní, v horšom prípade aj niekoľko mesiacov. Najčastejšie sa bolesti krížov prejavuje na spodku chrbta s centrom v strede. No to závisí od pôvodcu problému. Niekedy sa vyskytuje viac na pravo, a niekedy naľavo. Dokonca ani nemusí ostať v spodnom chrbte, ale siahať môže až do nôh. Bolesť krížov siahajúca až do stehien je jednou z najnepríjemnejších a väčšinou sa jej ináč ako uvoľňujúcou injekciou nezbavíte.
Špecifickou bolesťou je seknutie krížov, kedy je obmedzený celý váš pohybový aparát. Väčšinou k nemu dochádza kvôli problémom s platničkami alebo svalmi. Ľudia s týmto problémom majú problém meniť polohy, slabo sa skloniť, otočiť, sadnúť, vstať atď.
Hovoriť ale možno o 3 hlavných bolestiach krížov, ktoré sa rozlišujú podľa toho, ako dlho pretrvávajú. Najkratšia je akútna bolesť, ktorá pretrváva do 6 týždňov a vzniká napr. z poranenia. Nasleduje subakútna bolesť, ktorej liečenie môže dosiahnuť 3 mesiace (napr. natiahnutie svalov). Poslednou je chronický typ, kedy môže liečenie trvať dlhšie a nepríjemnosti sa objavujú aj po 3-mesačnom období. Spôsobená môže byť ochorením orgánov, reumou, nádorom atď.
Ako sa zbaviť bolesti krížov?
Na výber máte dve možnosti. Buď sa s tým popasujete sami alebo sa obrátite na odbornú pomoc, teda na vášho lekára. Proti bolesti krížov máte k dispozícii rôzne produkty, prípravky a lieky napr. tabletky, gél, krém, masť, hrejivé náplaste, červené svetlo atď. Pri liečbe je dôležité poznať príčinu problému, pretože v niektorých prípadoch si sami môžete viac uškodiť ako pomôcť. Pokiaľ je bolesť krížov spôsobená zápalov, teplé obklady a aplikácia tepla sa neodporúčajú, nakoľko sa môže stav zhoršiť. Nemýľte si to však s udržiavaním danej oblasti v teple. Ak si príčinou nie ste istí, skôr sa obráťte na pomoc gélov, krémov mastí alebo tabliet, ktoré by mali pôsobiť priamo na nepríjemnosť. Výhodou roztierateľných prípravkov je aj to, že danému miestu doprajete masáž, ktorá môže byť taktiež uvoľňujúca a prospešná. Určite ale nadané miesto netlačte.
S bolesťami krížov vám vie pomôcť aj váš lekár, ktorý vám môže dať na predpis špeciálne lieky, prípadne vám pichne uvoľňujúcu injekciu. Väčšina týchto „odborných“ riešení spočíva v uvoľnení svalov, čo teda pôsobí na zníženie nepríjemných pocitov.
Existuje ale aj niečo také, ako prvá pomoc pri seknutí alebo silnej bolesti krížov? V takých situáciách si je dobré ľahnúť na rovnú a najlepšie aj tvrdú podložku, ktorá udrží váš chrbát v jednej rovine. Prehýbanie by totiž mohlo spôsobiť ďalšie nepríjemnosti. Ak už ležíte, skúste sa natiahnuť. Pre niekoho je ale uvoľňujúcejšie ležanie na boku. Určite ale nie je dobré v takýchto situáciách permanentne ležať. Pokúste sa aspoň trochu pohýbať, pochodiť, pretože aj vaše platničky a svaly spodného chrbta potrebujú kúsok pohybu. Bolesti krížov vám pomôžu zmierniť vyššie uvedené lieky, preto ak začnú účinkovať, vstaňte z postele a prejdite sa trošku. Tento problém vám pomôžu pochopiť aj veľmi užitočné informácie na https://www.spine-health.com/conditions/lower-back-pain/back-care-lower-back-pain.